۳۸ درصد مساحت تالاب هامون آبگیری شد | هامون ما | هامون ما
یکشنبه
۱۹ مرداد , ۱۳۹۹
کد خبر : 48254
13:04:34 - سه‌شنبه 21 مه 2019
119 views
۳۸ درصد مساحت تالاب هامون آبگیری شد

۳۸ درصد مساحت تالاب هامون آبگیری شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون بیش از ۳۸ درصد تالاب هامون آبگیری شده که این درصد مربوط به مساحت است و ربطی به حجم گنجایش آبی ندارد.مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: از نیمه سال 97 پروژه‌های اجرایی با رویکرد ریزگردها و کانون‌های گرد و غباری که هنوز آبگیری نشده در دستور کار این سازمان قرار گرفته است همچنین هر سال در سازمان حفاظت محیط زیست لایروبی انهار و ورودی‌های تالاب هامون را در برنامه داریم و به صورت روتین کارهای لایروبی انهار انجام می‌شود. ...

شعار سال:وحید پور مردان اظهار داشت تا کنون بیش از ۳۸ درصد تالاب هامون آبگیری شده که این ۳۸ درصد مربوط به مساحت است و ربطی به حجم گنجایش آبی ندارد در حال حاضر کانون‌های گرد و غبار و آب گیری هامون صابوری اهمیت دارد چرا که جهت وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان از شمال به جنوب شرقی است به همین دلیل ورود آب از بالادست و هامون صابوری می‌تواند در کنترل کانون‌های گرد و غبار موثر باشد.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: از نیمه سال ۹۷ پروژه‌های اجرایی با رویکرد ریزگردها و کانون‌های گرد و غباری که هنوز آبگیری نشده در دستور کار این سازمان قرار گرفته است همچنین هر سال در سازمان حفاظت محیط زیست لایروبی انهار و ورودی‌های تالاب هامون را در برنامه داریم و به صورت روتین کارهای لایروبی انهار انجام می‌شود.

پورمردانف عنوان کرد: با رویکرد کانون های گرد و غبار امسال بررسی‌های صورت گرفت و مشخص شد که کانون‌های گرد و غبار در مکان هایی از تالاب قرار دارند که کمتر آبگیری می شوند و یا به حدود ۳۰ سال است که آبگیری نشده‌اند همچنین پوشش گیاهی آن ها خشک و آسیبی برای مردم و منطقه سیستان به شمار می‌رود در واقع بستر آنجا نیز با فرسایش روبرو شده به همین دلیل باید بدانیم اختلاف ارتفاع را چطور می توانیم در این منطقه حذف کنیم .

خبر جدید  ​تالاب بین المللی هامون دوباره احیا شد/ مشاهده کهن ترین گونه جانوری جهان در این تالاب

وی خاطرنشان کرد: با بررسی های صورت گرفته متوجه شدیم در طول ۲۰۰-۳۰۰ متر و گاهی تا ۳ کیلومتر زمانی که به سمت کانون گردوغبار مانند جنگل بش دلبر حرکت میکنیم که مساحت آن بیش از ۱۰ هزار هکتار است با ارتفاعی بین یک تا یک و نیم متر روبه رو می‌شویم و بعد از آن چاله هایی را میبینیم.

وی با اشاره به اینکه برای حذف اختلاف ارتفاع کانال هایی حفر شده است گفت: با این اقدام در نظر داریم که اختلاف ارتفاع را حذف کنیم تا بتوانیم آب را زودتر به بستر هامون صابوری برسانیم در حال حاضر خوشبختانه جنگل بش دلبر قسمت زیادی از آن آبگیری شده البته این قسمت کامل آب گیری نشده اما می‌توان گفت بخش عمده‌ای از آن آبگیری شده است.

خبر جدید  چابهار آماده ترانزیت بارهای آسیای میانه می‌شود

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان بیان کرد: برای هامون پوزک افغانستانی‌ها یک دایک به موازات دایک مرزی ما احداث کرده اند و مانع ورود آب به کشور شده بودند در واقع بر اثر فشار از یک بخش از آن آب وارد ایران شد اما تنها نهری که آب را به هامون پوزک منتقل می‌کرد نهر شمشیری بود که امسال نزدیک به ۲۰ کیلومتر از آن لایروبی شد.

وی با بیان اینکه عمده آب گیری هایی که اتفاق افتاده درکانون بش دلبر بوده است اضافه کرد: با توجه به اینکه سه کانون گرد و غبار در منطقه سیستان داریم و یک سری از کانون‌ها کانون های خارجی و مربوط به کشور افغانستان هستند و یک سری از کانون‌ها محور زابل به زاهدان را تحت تاثیر قرار می دهند در این راستا بحث مدیریت منابع آبی بسیار حائز اهمیت است.

خبر جدید  اختصاص ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای مجموعه قضائی سیستان‌وبلوچستان

پورمردان گفت: مدیریت منابع آبی در زمانی که آب وجود دارد معنا پیدا می کند یعنی زمانی که آب داریم بتوانیم آن را کنترل کنیم هامون صابوری و بخش اعظمی از کانون‌های گرد و غبار در کشور افغانستان و در داخل کشور آبگیری شده است اما یک قسمت از کانون هیرمند هنوز آبگیری نشده و خشک است به همین دلیل باید به صورت کلی تر به تالاب هامون توجه کنیم.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم،تاریخ انتشار ۳۰اردیبهشت ۹۸، کد خبر: ۲۰۱۵۴۵۰، www.tasnimnews.com


منبع :: ۳۸ درصد مساحت تالاب هامون آبگیری شد

0/5 (0 نقد و بررسی)
0/5 (0 نقد و بررسی)
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اخبار ویژه

بانک پاسارگاد